Problemy ze skórą wymagają ciągłej kontroli pod okiem dermatologa. To bardzo ważne, ponieważ wiele zmian czy znamion może mieć charakter nowotworowy. Szybka diagnoza zmian skórnych, a także profilaktyka pozwala uniknąć znacznie poważniejszych problemów.
Badanie dermatoskopowe to rodzaj badania powierzchni skóry. Charakteryzuje się tym, że jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i w pełni bezpieczne dla badanego. Cały zabieg przeprowadzany jest przez lekarza dermatologa, który wykorzystuje do tego specjalistyczny dermatoskop. Dzięki niemu możliwe jest przybliżenie i powiększenie obrazu konkretnej zmiany skórnej.
Dermatoskop posiada bardzo wiele zastosowań. Jednak głównym celem jest rozpoznanie i zdiagnozowanie czerniaka skóry czy innych nowotworów.
Przy analizie zmiany skórnej warto zaznaczyć, jak długo się tam znajduje, czy się powiększa i czy swędzi. Jeśli zmienia kształt i kolor, a ze zmiany sączy się płyn, wtedy koniecznie trzeba poddać się dokładnemu badaniu. Tym bardziej, jeśli w najbliższej rodzinie występowały choroby nowotworowe.
Dermatoskopia polecana jest osobom:
- Posiadającym liczne znamiona barwnikowe
- Mającym w przeszłości problemy związane z oparzeniami słonecznymi
- Jasnej karnacji cery
- Narażonym na promienie słoneczne
- Często korzystającym z solarium
- Obciążonym dziedzicznie
Badanie dermoskopowe należy wykonać przy każdej niepokojącej nas zmianie skórnej. To bardzo ważne w profilaktyce i leczeniu. Dermatoskopia umożliwia obserwację skóry wraz z analizą wszystkich zmian. Dzięki temu możliwa jest natychmiastowa reakcja na zmiany chorobowe. Badanie dermoskopowe daje nawet 95% szans na to, że mały, dopiero rozwijający się czerniak zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. W ten sposób zwykła profilaktyka i regularne badania mogą ocalić komuś życie i gwarantują pełne wyleczenie.